W historii naszej planety zdarzały się epidemie dziesiątkujące całe narody. „Czarna śmierć” to jeden z największych przykładów pandemii, które nawiedziły świat w XIV w. i przyczyniły się do spadku liczebności ludzkiej populacji z 450 milionów do 350–375 milionów w skali świata. Obecnie to nowotwory i choroby układu sercowo-naczyniowego zbierają tragiczne żniwo.
Porównaj ubezpieczenia na życie i zdrowie
Do określenia chorób mianem cywilizacyjnych przyczynił się postęp współczesnej cywilizacji, dlatego zamiennie nazywane są też chorobami XXI wieku. Częstotliwość ich występowania zależy zazwyczaj od stopnia rozwoju społeczeństwa i jest jednym z największych problemów państw wysoko rozwiniętych, w tym też Polski.
Choroby w Polsce
Promieniowanie, zanieczyszczone środowisko naturalne powodują wzrost zachorowań na nowotwory. Z kolei siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu, niezdrowa dieta, a także stres sprzyjają rozwojowi chorób układu krążenia.
Poniższa tabela przedstawia najczęstsze
choroby cywilizacyjne występujące w Polsce.
1. |
Nowotwory |
-
rocznie diagnozuje się ok. 126 tys. nowych zachorowań i ponad 91,5 tys. zgonów.
Czynniki rakotwórcze:
-
dym papierosowy (nowotwory złośliwe płuc, krtani, jamy ustnej, przełyku, pęcherza moczowego, nerki i trzustki, żołądka i szyjki macicy),
-
spaliny samochodowe, wyziewy z kominów fabrycznych, substancje chemiczne (konserwanty żywności, azbest, etionina, uretan, czterochlorek węgla, metale ciężkie – kobalt, nikiel, kadm),
-
toksyny pochodzenia grzybiczego,
-
infekcje wirusowe,
-
nieprawidłowa dieta (bogata w tłuszcze zwierzęce),
-
nadwaga i otyłość,
-
stres.
Profilaktyka:
-
wysiłek fizyczny,
-
zrównoważona dieta.
|
2. |
Nadciśnienie tętnicze |
-
dotyka 8,8 mln Polaków,
-
charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi.
Profilaktyka:
-
normalizacja masy ciała,
-
przestrzeganie odpowiedniej diety,
-
ograniczanie spożycia alkoholu i soli,
-
eliminowanie tłuszczów,
-
zaprzestanie palenia,
-
zwiększenie aktywności fizycznej.
|
3. |
Choroba niedokrwienna serca |
-
105 tysięcy nowych zachorowań,
-
przyczyną choroby jest miażdżyca tętnic wieńcowych serca,
-
do rozwoju choroby może się przyczynić, m.in.: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość brzuszna, a nawet zaburzenia snu.
Profilaktyka:
-
unikanie stresu,
-
zaprzestanie palenia i spożywania alkoholu,
-
przestrzeganie odpowiedniej diety – unikanie tłuszczy zwierzęcych, które prowadzą do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi,
-
zwiększenie aktywności fizycznej.
|
4. |
Cukrzyca |
-
1,9 mln Polaków choruje na cukrzycę typu II, 150 tys. na cukrzycę typu I;
-
charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi.
Profilaktyka:
-
zdrowa dieta – złożone węglowodany, zmniejszenie ilości tłuszczów nasyconych,
-
zwiększenie aktywności fizycznej (np. 2,5 godz. ćwiczeń tygodniowo),
-
utrzymywanie normalnej wagi ciała,
-
zaprzestanie palenia i nadużywania alkoholu.
|
Nadciąga migrena
Z badań amerykańskich lekarzy wynika, że chorobą, która niedługo będzie nękać coraz więcej ludzi jest migrena. Jest to kolejna choroba cywilizacyjna i szacuje się, że około 580 mln ludzi na całym świecie doświadczyło charakterystycznych, nawracających, silnych bólów głowy. W Polsce ponad 12 proc. populacji zmaga się z migreną.
Ubezpieczenie na życie jako profilaktyka zdrowotna
Jak już wspominaliśmy na wstępie – choroby XXI w. wynikają głównie z postępu cywilizacyjnego. Procesu tego raczej nie zatrzymamy. Możemy jednak zadbać o profilaktykę, która nie zawsze oznacza jedynie poprawę naszego stylu życia. Wraz z postępem rozwinęły się też inne możliwości ochrony, m.in. ubezpieczenia na życie.
Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują nam w zakresie chorób cywilizacyjnych wiele produktów, które możemy indywidualnie dopasować do naszych wymogów i potrzeb. Pamiętać należy, że zabezpieczyć możemy nie tylko siebie, ale również naszych najbliższych.
Podstawowe ubezpieczenie na życie chroni głównie rodzinę na wypadek śmierci ubezpieczonego. Wówczas to najbliżsi (lub wskazani w polisie) otrzymają wypłatę świadczenia w wysokości na jaką była zawarta umowa, może to być nawet 1 mln zł (np. Allianz „Plan na dziś i jutro”).
Jeżeli zależy nam na szerszym zakresie ochrony, np.
na wypadek poważnego zachorowania, jakim może być jedna z chorób cywilizacyjnych, naszą polisę możemy rozszerzyć o umowy dodatkowe (np.
Aviva „Nowa perspektywa” umowa dodatkowa „poważne zachorowania”). Przed wyborem konkretnego produktu ubezpieczeniowego powinniśmy zaznajomić się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), by wiedzieć, jaki zakres ochrony nas obejmuje, na jakie choroby jesteśmy ubezpieczeni, oraz w jakich sytuacjach możemy nie otrzymać świadczenia.
Jak podają lekarze – najważniejszą kwestię w profilaktyce zdrowotnej odgrywa nasz styl życia, wynosi aż 52 proc. Leczenie i opieka to zaledwie 10 proc. sukcesu, 22 proc. stanowi środowisko, a genetyka 16 proc. Dlatego tak ważne jest zabezpieczanie się na przyszłość oraz systematyczne dbanie o zdrowie: odpowiednia dieta, ruch na świeżym (!) powietrzu oraz unikanie wszelkich używek.
Pamiętaj!
Profilaktyka zawsze jest tańsza od leczenia!
Irena Jedinskaja
Zabezpiecz się na przyszłość już dziś