W XXI wieku już nie wojny, jakkolwiek by brutalnie nie zabrzmiało, regulują populację ludzkości na świecie. Dziś głównym powodem zgonów są tzw. choroby cywilizacyjne. Do ich rozprzestrzeniania przyczynił się postęp cywilizacyjny ze wszystkimi jego przejawami: sposobem odżywiania się, zanieczyszczeniem środowiska, stosowaniem używek i paradoksalnie postępem technologicznym.
fot. pixabay.com
Zakres chorób cywilizacyjnych jest bardzo szeroki. Mieszczą się w nim choroby zakaźne (AIDS), otyłość, cukrzyca, wszelkiego rodzaju nowotwory, ale i pracoholizm łącznie z wypaleniem zawodowym, narkomania, uzależnienie od internetu, a także choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, zawał serca i
miażdżyca). To w sumie przyczyna 80 proc. zgonów na świecie.
Co to jest miażdżyca?
Miażdżyca to choroba przewlekła, w której przebiegu dochodzi do powstawania blaszek miażdżycowych. Dotyka w Polsce ok. 1,3 mln osób. Jest to zatem 4 proc. populacji. Nie jest to schorzenia typowe dla ludzi w podeszłym wieku, choć wśród chorych przeważają Polacy po siedemdziesiątce (ok. 670 tys.). Na miażdżycę częściej zapadają kobiety niż mężczyźni – stosunek 720 do 540 tys.
Z miażdżycą, jak i z innymi chorobami cywilizacyjnymi, problem jest taki, że nawet wyleczenie pacjenta nie oznacza pełnego sukcesu, bo równocześnie może on zachorować na inną dolegliwość. Przykład ludzi otyłych dokładnie pokazuje tworzenie się tych współzależności – najpierw pojawia się nadciśnienie, później nietolerancja glukozy, a na końcu odporność na insulinę i występowanie cukrzycy typu drugiego. Nadciśnienie tylko pogłębia miażdżycę, a wraz z nią chorobę wieńcową, a ostatecznie prowadzi do udaru lub zawału, które kończą się śmiercią czy kalectwem. Pojawienie się żylaków w kończynach dolnych w prostej drodze prowadzi do zatorów i niedokrwienia narządów.
Sprawdź nasze oferty!
Jak leczyć, co jeść, czego unikać?
Ponad połowa sukcesu zależy od stylu życia, a jedynie 16 proc. to genetyka. Skłonności rodzinne do zawału, udaru czy niedokrwienia nóg, to tylko jeden z ponad 200 znanych medycynie czynników ryzyka, przyspieszających rozwój miażdżycy. Stąd tak istotna jest profilaktyka i systematyczne dbanie o dietę. Leczenie polega na przyjmowaniu leków, zmianie trybu życia oraz odpowiedniej diecie, a w szczególności:
-
rzuceniu palenia,
-
unikaniu nadmiaru tłuszczów i słodyczy,
-
podejmowaniu umiarkowanego wysiłku fizycznego,
-
unikaniu długotrwałego stresu.
Co w takim razie sprzyja w procesie leczenia? Oto wybrane produkty:
-
rośliny strączkowe (fasola, bób i soczewica),
-
ryby morskie,
-
świeże owoce i warzywa,
-
czerwone wino (w symbolicznych ilościach),
-
daktyle (chronią przed osadzaniem się na ścianach naczyń krwionośnych złogów cholesterolu).
Regularny wysiłek fizyczny - dużo ruchu, długie spacery, praca na działce, ale bez nadmiernego wysiłku, tak by przyspieszenie akcji serca nie przekraczało 120 uderzeń na minutę (tętno normalne - to 60 do 100 uderzeń).
Miażdżyca w polisie na życie
Należy pamiętać, że profilaktyka zawsze jest tańsza od leczenia, a to może okazać się bardzo kosztowne. Rocznie umiera w Polsce z powodu zawału serca ok. 40 tysięcy osób, najczęściej jeszcze w sile wieku. To tyle, co dość duże miasto.
Miażdżyca jest traktowana przez ubezpieczycieli jako
choroba poważna. To ważne ze względu na częste mylenie chorób związanych z nadciśnieniem np. zawału serca) z nieszczęśliwym wypadkiem. Chyba że taki wypadek nastąpił np. w trakcie wykonywania pracy (przyczyny mieszane).
Samo ubezpieczenie się na wypadek miażdżycy, a raczej chorób, do których prowadzi jest możliwe w większości
towarzystw ubezpieczeniowych. Poniższa tabela przedstawia porównanie dwóch ubezpieczycieli.
PRUDENTIAL Komfort Życia
|
AEGON Program na Życie
|
umowa dodatkowa:
na wypadek Poważnego Zachorowania
|
umowa dodatkowa:
Pod Opieką Wariant Komfort
|
ochrona w razie zdiagnozowania u Ubezpieczonego choroby wskazanej w załączniku Wariant Komfort
|
9 umów dodatkowych do wyboru m.in.:
|
umowa na okres 5 lat
|
katalog poważnych zachorowań obejmuje m.in.:
|
wysokość świadczenia:
-
zawał serca 25-100 proc. (w zależności od stopnia upośledzenia funkcji lewej komory serca),
-
udar mózgu 25 – 100 proc.
|
zakres operacji:
|
Michał Ratajczak