witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie

Średnia ocena: 4.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Każdy, kto posiada polisę na życie, ma prawo do odstąpienia lub wypowiedzenia umowy ubezpieczenia w każdej chwili. Pamiętać należy jedynie o terminach określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danego towarzystwa. Podpowiadamy, jak skutecznie i zgodnie z prawem rozwiązać umowę zawartą z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie

Porównaj ubezpieczenia na życie

Mało kto wie, że zgodnie z art. 830 § 1 k.c. możemy wypowiedzieć umowę w każdym czasie z zachowaniem terminu określonego w umowie lub OWU, a w razie braku stosownych unormowań ze skutkiem natychmiastowym.

Odstąpienie od umowy – kiedy i jak?

Ubezpieczający się ma prawo na odstąpienie od umowy jedynie w sytuacji, gdy jest ona zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Jednak możliwość skorzystania z tego uprawnienia jest ograniczona czasowo – odstąpić od umowy można w terminie 30 dni od momentu podpisania umowy, a gdy ubezpieczającym jest przedsiębiorca – w terminie 7 dni od jej zawarcia. Nie ma przy tym obowiązku podawania przyczyn swojej rezygnacji. Pamiętać należy, że podjęte działania nie zwalniają z obowiązku opłacenia składki ubezpieczeniowej za okres, w którym obowiązywała ochrona.

Przepisy nie określają konkretnej formy złożenia odstąpienia. Wystarczy zatem  złożenie przez ubezpieczającego stosownego oświadczenia drugiej stronie, niekoniecznie na piśmie.

Wypowiedzenie umowy – kiedy i jak?
 
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie, jak już zostało wspomniane we wstępie, może nastąpić w każdym momencie jej trwania, bez podania ważnych powodów, z zachowaniem np. miesięcznego okresu wypowiedzenia (OWU Warta). Procedura wypowiedzenia rozpoczyna się od dnia doręczenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy.

W momencie, gdy składka lub jej część nie została opłacona w terminie określonym w umowie lub OWU, a ubezpieczony otrzymał już wezwanie do zapłaty, następuje tzw. domniemanie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia. Wówczas, o ile z umowy lub OWU nie wynika inaczej, umowę uznaje się za wypowiedzianą.

Wpłacone składki – co z nimi?

Czy rozwiązując umowę ubezpieczenia, a mając opłaconą już większość składek, ubezpieczony ma możliwość ich zwrotu? Tak, tyle że będzie to jedynie część wpłaconej kwoty całościowej. TU Warta w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia definiuje tę zasadę w następujący sposób: 

Ubezpieczającemu, który odstąpił od Umowy ubezpieczenia lub ją wypowiedział, przysługuje zwrot Składki, proporcjonalnie za niewykorzystany okres ubezpieczenia

Rezygnacja z ubezpieczenia na życie na pewno będzie się wiązać z pewnymi stratami, dlatego przed podjęciem takiej decyzji warto jeszcze raz przekalkulować nasze wydatki i potrzeby. 
 

Źródło rankomat.pl
 

Dobierz odpowiednią polisę na życie

« Powrót do listy artykułów

Google+FacebookPodziel się ze znajomymi: