witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Jakie zdarzenia (nie) będą podstawą do wypłacenia świadczenia?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wykupując polisę na życie musimy zdawać sobie sprawę, iż jest ona przede wszystkim zabezpieczeniem na wypadek naszej śmierci. Gdy do tego dojdzie rodzina otrzyma świadczenia, które zazwyczaj określone jest przez sumę ubezpieczenia. Jakie zdarzenia będą podstawą do wypłacenia, a w jakich przypadkach nic nie otrzymamy?

fot: pexels.com

Nadrzędnym celem polisy na życie jest wypłacenie rodzinie środków finansowych po naszej śmierci, natomiast wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje nam też dodatkowe opcje. Coraz popularniejsze stają się ubezpieczenia z funkcją inwestycyjną, która pozwala nam zwiększać sumę ubezpieczenia lub po prostu odkładać środki na przyszłość, czyli dodatkową emeryturę. Ciekawym rozwiązaniem jest również polisa posagowa, dzięki której nasze dzieci będą miały zapewnione finansowe zabezpieczenie rozpoczynając dorosłe życie.

Porównaj ubezpieczenia

Kiedy odszkodowanie zostanie wypłacone?

W przypadku naszej śmierci pieniądze otrzymuje rodzina. Polisa na życie jest zabezpieczeniem, za które płacimy sami, ale z którego nigdy nie skorzystamy osobiście. Nie zawsze! Towarzystwa mogą nam zaproponować dodatkowe umowy do ubezpieczenia, dzięki którym w wyniku wystąpienia danego zdarzenia otrzymamy odszkodowanie. W ubezpieczeniach grupowych często możemy spotkać się z zapisem o wypłacie świadczenia w przypadku narodzin dziecka. Inną sytuacją może być poważna choroba lub trwały uszczerbek na zdrowiu. W wyniku nieszczęśliwego wypadku istnieje prawdopodobieństwo utracenia zdolności do wykonywania pracy. Nie posiadając możliwości zarabiania, ubezpieczyciel prawdopodobnie będzie wypłacać okresowe świadczenia.

Wyłączenia odpowiedzialności

Czytając ogólne warunki ubezpieczenia z pewnością znajdziemy wiele zdarzeń, na wypadek których towarzystwa się zabezpieczają i kiedy nie wypłacą nam odszkodowania. Są one oznaczone jako wyłączenia odpowiedzialności. Pierwszym podstawowym punktem, na który musimy zwrócić uwagę jest okres karencji. Podpisując umowę polisy, określa się czas, w którym jesteśmy już ubezpieczeni, ale po wystąpieniu szkody nie otrzymamy świadczenia. W sytuacji wymienionego wcześniej urodzenia dziecka, zazwyczaj okres ten trwa minimum 9 miesięcy. Oznacza to, że takie ubezpieczenie musielibyśmy wykupić jeszcze przed zajściem w ciążę. W przypadku śmierci towarzystwa mogą zastrzec sobie wyłączenie odpowiedzialności w niektórych sytuacjach, np. gdy wykonujemy zawód wysokiego ryzyka, uprawiamy wyczynowe sporty czy zatrujemy się alkoholem lub innymi środkami odurzającymi, albo jeżeli zgon nastąpił w wyniku działań wojennych.

Pamiętajmy, że każde towarzystwo ma własne warunki polisy. Jedne proponują większy zakres ubezpieczenia, inne z kolei nie posiadają wielu wyłączeń. Przed podjęciem decyzji powinniśmy dokładnie przeczytać dokument OWU, aby w razie nieszczęśliwych zdarzeń wiedzieć co nam się należy.

Julietta Maciejak

Znajdź polisę dla siebie

 

« Powrót do listy artykułów

Google+FacebookPodziel się ze znajomymi: