witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Do czego przydaje się OC w ubezpieczeniu na życie?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Zdecydowana większość Polaków polisę OC kojarzy z ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Fakt ten nie powinien dziwić, bo jest to obowiązek każdego kierowcy, a w niektórych przypadkach pierwszy i ostatni kontakt z ubezpieczeniem. Tymczasem opcja odpowiedzialności cywilnej dotyczy także ubezpieczeń na życie, dając ubezpieczonemu bezcenne profity.
odpowiedzialność cywilna

fot. pixabay.com

Stosunkowo niska popularność wykupywania OC w ramach ubezpieczenia na życie jest spowodowana zbyt małą wiedzą na temat rodzajów i charakteru polis. Przez to wciąż niewiele osób ma świadomość dochodzenia swoich praw w momencie, gdy ich dobra zostaną uszkodzone.


Sprawdź polisy z OC

 
 
Dwie definicje odpowiedzialności cywilnej
 
Wśród pojęć ubezpieczeniowych można znaleźć dwa odnoszące się bezpośrednio do odpowiedzialności cywilnej. Pierwszym z nich jest OC (https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/deliktowe, którego założeniem jest pokrycie finansowych roszczeń osoby, której w sposób niezamierzony wyrządziło się krzywdę. Oprócz tego, jest jeszcze OC kontraktowe, które znajduje zastosowanie szczególnie w działalności gospodarczej – poprzez niepoprawne zrealizowanie przedmiotu umowy.
 
W ubezpieczeniach na życie obowiązuje uproszczony model odpowiedzialności cywilnej. Takie rozwiązanie stanowi korzyść dla ubezpieczonego, który z tytułu OC otrzymuje należną kwotę odszkodowania. Górną granicę odpowiedzialności stanowi ustalona w polisie suma gwarancyjna. Z każdego wypłaconego odszkodowania potrąca się udział własny. Suma gwarancyjna ulega każdorazowo pomniejszeniu o kwotę wypłaconą.
 
 
Co obejmuje OC w życiu prywatnym?
 
O odpowiedzialności cywilnej warto pomyśleć szczególnie wtedy, gdy posiada się dzieci. Powód jest prosty – rodzice nie zawsze są w stanie uniknąć szkód wyrządzonych przez pociechy. Jeśli będzie to uszkodzenie np. witryny sklepowej, wówczas kosztami naprawy może zostać obarczony opiekun nieletniego sprawcy.
 
Ale polisa na życie z rozszerzeniem o OC znajduje zastosowanie także w innych sytuacjach. Najbardziej popularną z nich jest przerysowanie czyjegoś samochodu innym pojazdem, np. rowerem. Inne zdarzenia, to m.in.: uszkodzenie ciała, pogorszenie stanu zdrowia na skutek wypadku – wtedy ubezpieczenie OC stanowi rodzaj koła ratunkowego dla finansów sprawcy, ponieważ poszkodowany w większości przypadków będzie domagał się rekompensaty pieniężnej.

 
Zakres ubezpieczenia OC w życiu prywatnym może dotyczyć:
  • osób niepełnoletnich lub niepełnosprawnych – szkody wyrządzone na osobach trzecich,
  • posiadania zwierząt domowych – szkody wyrządzone na osobach trzecich,
  • posiadania lub użytkowania lokalu (mieszkanie, dom, garaż) – szkody związane z eksploatacją niektórych urządzeń, np. ogrzewania centralnego czy instalacji wodociągowej,
  • urządzeń AGD i RTV – przepięcia i zwarcia instalacji na skutek przepięć,
  • posiadanie i użytkowanie pojazdów – rower, wózki inwalidzkie, łodzie wiosłowe, kajaki, deski surfingowe itp.

Porównaj ubezpieczenia na życie


 
Umowa dodatkowa
 
Bez względu na rodzaj szkody (osobowa czy rzeczowa) odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym to opcja oferowana przez ubezpieczycieli w różnych wariantach jako rozszerzenie umowy podstawowej. Zakres OC, wyłączenia i inne pokrewne informacje znaleźć można w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
 
W dokumencie OWU znajduje się również zakres osób objętych takim ubezpieczeniem. Najczęściej jest to dziecko, współmałżonek, partner lub po prostu osoba należąca do wspólnego gospodarstwa domowego.
 
Ubezpieczenie OC dla osób fizycznych (takie określenie również pojawia się w ofertach ubezpieczycieli) może dotyczyć ubezpieczonego, jak i innej osoby, której opłaca się składki, a która formalnie zawiera z Towarzystwem umowę polisy.

Więcej informacji można przeczytać na rankomat.pl i wybrać najlepszą dla siebie opcję.


Michał Ratajczak

« Powrót do listy artykułów

Google+FacebookPodziel się ze znajomymi: