witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Alzheimer - jak nie przegapić choroby?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

W ubezpieczeniach na życie układ nerwowy człowieka to stały element większości ofert ochronnych. Zmiany, które następują w wyniku takich chorób jak stwardnienie rozsiane, wirusowe zapalenie mózgu, Parkinsona, Creutzfeldta-Jakoba czy Alzheimera, są w początkowej fazie rozwoju niezauważalne, przez to podwójnie niebezpieczne.
alzheimer polisa

fot. pixabay.com
 

Ostatnia z wymienionych zwana jest także otępieniem starczym, a najbardziej narażoną grupą wiekową są osoby pomiędzy 60 a 65 rokiem życia. Choroba ta została po raz pierwszy zdiagnozowana i opisana na początku XX wieku. Dziś Alzheimer zalicza się do chorób cywilizacyjnych ze względu na skalę występowania – w Polsce zmaga się ze schorzeniem ćwierć miliona osób, a na świecie około 20 milionów – to tyle, ile wynosi populacja Rumunii.

 
Walka z czasem
 
Niestety medycyna jest wciąż bezradna wobec Alzheimera, choć wczesne wykrycie objawów i rozpoczęcie leczenia pozwoli opóźnić proces rozwoju choroby. Podobnie jak w przypadku zapalenia jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna), Alzheimer nie ma ustalonej jednej przyczyny powstania. Stan wiedzy na dzień dzisiejszy pozwala uznać, że rozwój schorzenia zależy od wielu różnych czynników, ale kończy się zawsze tak samo, czyli stopniową utratą pamięci, szeroko pojętym upośledzeniem umysłowym, w tym brakiem lub ograniczeniem logicznego myślenia, trudnościami w zapamiętywaniu najprostszych spraw i poleceń.
 
Dlatego tak ważne jest wczesne reagowanie na pierwsze nieprawidłowości. Początki Alzheimera mogą wyglądać zupełnie niepozornie i przez niektórych będą mylone z depresją czy pogorszeniem się stanu zdrowia ze względu na wiek. Objawy, na które trzeba zwrócić uwagę to:
  • trudności z przypominaniem sobie niedawno zapamiętanych faktów,
  • niemożność zapamiętywania nowych informacji,
  • powtarzająca się, chwilowa dezorientacja
  • trudność w odnajdowaniu właściwych słów lub ich mylenie.
 
Kolejne etapy choroby są tylko potwierdzeniem diagnozy:
  • drażliwość prowadząca do agresji,
  • wahania nastroju,
  • poważne trudności językowe,
  • utrata pamięci długotrwałej,
  • trudności z rozpoznawaniem członków rodziny,
  • utrata samodzielności aż do wykonywania czynności fizjologicznych.
 

Sprawdź nasze oferty!


Dwie metody
 
Wcześniej zostało już wspomniane, że wyleczenie Alzheimera nie jest obecnie możliwe. Istnieją jednak sposoby, by pomóc choremu w trakcie zmagania się z postępującymi ograniczeniami własnego ciała. Metody są dwie: medyczna i finansowa, przy czym powodzenie pierwszej z nich zależy od drugiej.
 
W 2014 roku medycyna wykonała kolejny krok naprzód. Wrocławscy lekarze razem z pracującymi przy projekcie inżynierami opracowali metodę akustycznej analizy głosu i mowy. Sposób jest nowatorski, tani i co najważniejsze skuteczny, pozwalając wykrywać chorobę we wczesnym stadium i monitorować jej przebieg. Metoda polega na analizie zmian w barwie głosu i koncentruje się na porównaniu tych samych głosek pod względem długości  i energii wkładanej w jej artykulację. Jest to na razie jeszcze narzędzie pomocnicze w stosunku do metod stosowanych wcześniej, czyli obserwacji, wywiadu i testów neuropsychologicznych.
 
Druga metoda polega na zapobieganiu finansowym kosztom leczenia Alzheimera. Choroba potrafi rozwijać się przez kilka lat, gdy pacjent będzie potrzebował nie tylko wsparcia najbliższych, ale i fachowej pomocy lekarskiej. W ofercie ubezpieczeniowej znaleźć można wiele rozwiązań, które sprowadzają się do konieczności rozszerzenia umowy podstawowej o poważne zachorowania (brzmienie umowy dodatkowej będzie się różniło z zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego).

 
Czym Alzheimer nie jest?
 
Prawidłowe zrozumienie definicji Alzheimera jest kluczowe dla uzyskania świadczenie w przypadku zdiagnozowania choroby przez neurologa. Każdy z ubezpieczycieli definiuje tę chorobę cywilizacyjną w nieco innym kształcie przy okazji zaznaczając, co taką chorobą czy grupą chorób nie jest.




Infografika 1. Wyłączenia dot. choroby Alzheimera w poszczególnych produktach ubezpieczeniowych



Lektura obowiązkowa
 
Wiele zdrowych osób będących w sile wieku zastanawia się nad dziedzicznością chorób. Zadawanie takich pytań jest tym bardziej uzasadnione, im częściej pojawiały się przypadki zachorowań w najbliższej rodzinie. Naukowcy zgodnie podkreślają genetyczne dziedziczenie choroby Alzheimera, lecz ich raporty różnią się w konkretnych wyliczeniach.
 
Nawet jeśli w rodzinie nie było przypadków zachorowań na jedną z chorób cywilizacyjnych, warto przyswoić sobie listę typowych chorób kwalifikujących się do wypłaty świadczenia przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Lista ta znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – a bliżej w warunkach umowy dodatkowej.

 
Michał Ratajczak

« Powrót do listy artykułów

Google+FacebookPodziel się ze znajomymi: