Grupowe polisy na życie, jak sama nazwa wskazuje, dotyczą większej liczby osób, których łączy to samo miejsce pracy. Popularne "grupówki" opierają się na nieco innych założeniach i wysokości ryzyka, które rozkłada się na wszystkich objętych danym ubezpieczeniem. Jakie dokładnie są to korzyści dla pracownika?
Sprawdź zalety polisy grupowej
Grupowe ubezpieczenie na życie stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy pracują i szukają dodatkowego
pakietu ochronnego. Taka polisa charakteryzuje się niską składką, niewysoką sumą ubezpieczenia i szerokim wachlarzem umów dodatkowych, które są zazwyczaj niedostępne w przypadku indywidualnych produktów ubezpieczeniowych.
Urodzenie dziecka bez karencji
Przykładem dodatkowej umowy do ubezpieczenia grupowego, gwarantującej wypłatę świadczenia, jest ta za urodzenie dziecka. Z tym, że warto pamiętać o jednym ograniczeniu. Zwyczajowy brak okresu karencji w ubezpieczeniu grupowym występuje pod warunkiem istnienia ubezpieczonej grupy – zmiana miejsca pracy czy zwolnienie powodują automatycznie rozwiązanie umowy z ubezpieczycielem. Dlatego w przypadku urodzenia dziecka i chęci uzyskania z tego tytułu świadczenia, należy starannie przeanalizować wszystkie scenariusze łącznie z możliwością rozstania się z pracodawcą.
Grupowe ubezpieczenie na życie dobrze się sprawdza jako zabezpieczenie życia i zdrowia zarówno pracowników, jak i ich rodzin. To także możliwość gromadzenia kapitału na przyszłość. Zakres pracowniczego ubezpieczenia grupowego przeważnie zawiera świadczenia z tytułu:
-
zgonu ubezpieczonego,
-
ciężkiego zachorowania,
-
inwalidztwa, niezdolności do pracy i zgonu ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku,
-
urodzenia się dziecka,
-
zgonu partnera,
-
leczenia szpitalnego partnera,
-
zgonu rodzica lub teścia,
-
inwalidztwa dziecka ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku.
Więcej uprawnień, mniej formalności
Największą korzyścią związaną z grupową polisą jest to, że do zawarcia
umowy ubezpieczenia nie są konieczne badania lekarskie. Ponadto, osoby starsze nie mają problemów z przystąpieniem do takiego ubezpieczenia.
Z ubezpieczeniem grupowym wiąże się wiele istotnych korzyści. W stosunku do polis zawieranych indywidualnie próba zestawienia konkretnych elementów nie ma większego znaczenia, ponieważ oba produkty różnią się grupą docelową.
Klient, który kieruje się przede wszystkim ceną powinien rozważyć, spełniając oczywiście określone warunki, na przystąpienie do grupówki – są to relatywnie
tanie ubezpieczenia na życie. Ubezpieczony niejako otrzymuje gotowy produkt, co wielu jest dość wygodnym rozwiązaniem. Ubezpieczyciel z góry określa okres trwania umowy oraz wysokość sumy ubezpieczenia.
Michał Ratajczak
Zobacz jakie to proste