Średnia ocena: 5.00
Dziękujemy za oddanie głosu.
Ubezpieczenie na życie wiąże się z podpisaniem umowy na minimum rok, a zazwyczaj jest to okres kilku lat. Dlatego jeszcze przed decyzją o jej zawarciu trzeba sobie uświadomić konieczność przeznaczania określonych środków w skali miesiąca, kwartału czy półrocza – w zależności od wybranego wariantu opłacania składek.
Wysokość składki jest uzależniona od kwoty, którą ubezpieczyciel wypłaci za zdarzenie przewidziane w zakresie polisy na życie. Jeśli suma ubezpieczenia będzie zbyt niska, np. 20 tys. zł, to może się okazać zbyt mała na pokrycie rachunków za leczenie czy niewystarczająca dla rodziny ubezpieczonego w przypadku jego śmierci.
Od ich liczby również uzależniona jest składka ubezpieczenia. Dla wielu zainteresowanych polisą na życie podstawa (wypłata świadczenia na wypadek zgonu) to zakres zbyt wąski, więc poszukują tych ofert, które zawierają jak największą liczbę rozszerzeń. Dzięki nim rośnie prawdopodobieństwo dopasowania oferty do indywidualnych potrzeb konsumenta.
Decydując się na zakup polisy na życie należy kierować się nie tylko doborem formy (podstawa + umowy dodatkowe), ale także rodzajem takiego ubezpieczenia. Do wyboru są 3 rodzaje:
Pierwsze z nich to terminowe ubezpieczenie na życie, czyli ochrona ubezpieczonego zawierana umową na określony czas. To także najtańszy rodzaj polisy, kosztujący średnio 50 zł w skali miesiąca, jednak w przypadku braku zdarzenia wymienionego w zakresie właściciel polisy po wygaśnięciu umowy nie otrzymuje żadnych środków z tytułu zwrotu. Odszkodowanie jest wypłacane uposażonym (najczęściej najbliższej rodzinie) za śmierć ubezpieczonego lub jemu samemu w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ochronna polisa na życie z cesją na bank pozwoli spłacić resztę zobowiązań z tytułu zaciągniętej pożyczki.
Istnieje też druga możliwość, czyli wpłacanie składek, z których część jest przeznaczana na ochronę ubezpieczonego, a część inwestowana w fundusze kapitałowe. Ubezpieczony może na takiej polisie zyskać, ale istnieje też ryzyko straty wpłaconych składek. Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK) działają na zasadach giełdy i podlegają tym samym zasadom z uwzględnieniem okresów hossy i bessy. Właściciel polisy sam decyduje o proporcji składki – zwykle na część ochronną jest przeznaczana wartość symboliczna jednorazowej wpłaty.